D.U.K.

Ar mindfulness yra budistinė religinė praktika? Ar tai suderinama su mano tikėjimu?

Nors mindfulness praktikos yra kilę iš budistinės tradicijos, šiuolaikinė mindfulness – sąmoningo dėmesingumo ugdymas – yra visiškai sekuliari mokslu pagrįsta metodika, nesusijusi su jokia religija. Mindfulness gali praktikuoti ir tikintys, ir netikintys, ir budistai, ir musulmonai, ir krikščionys. Savistabos metodai ir meditacinės technikos naudojamos daugelyje religinių tradicijų, pvz., kontempliacija krikščionybėje.

Ar mindfulness yra man tinkama praktika?

Jeigu jaučiate, kad vargina pernelyg didelis stresas, nemalonios emocijos, gyvenime yra nemažai chaoso, trūksta vidinės pilnatvės jausmo ir esate pasiryžę dėti reguliarias pastangas tai pakeisti, tada mindfulness Jums yra tinkama praktika. Mindfulness nėra tinkama praktika, jeigu norite stebuklingo sprendimo, pakeisiančio Jūsų gyvenimą be jokių pastangų 🙂 Mindfulness taip pat nerekomenduojama turintiems psichozinių sutrikimų, išgyvenantiems sunkios depresijos epizodą arba neseniai patyrusiems stiprią krizę ar psichologinę traumą.

Mindfulness atrodo verta dėmesio, bet visai neturiu tam laiko. Ką daryti?

Daugumai žmonių laiko skyrimas meditacijai yra vienas didžiausių iššūkių. Į meditaciją reiktų žiūrėti kaip į laiką sau, skirtą pasirūpinti savimi. Tai – dovana sau pačiam. Efektyviausia yra atsidėti tam tikrą laiką (pvz., anksčiau atsikėlus ryte ar vakare prieš einant miegoti) ir paskirti jį būtent tam kasdien. Svarbu būti geranorišku ir švelniu sau – pasidžiaugti net jei pavyko tam skirti vos kelias minutes. Tai jau geriau negu nieko 🙂

Ar meditacija yra tas pats kaip mindfulness?

Meditacija yra technika dėmesingumui (mindfulness) lavinti. Meditacija yra paremta tikslingu dėmesio nukreipimu arba į tam tikrą objektą, pvz., kvėpavimą (vadinamoji sutelkto dėmesio meditacija), arba į tiesiog kylančių patirčių stebėjimą (atviro stebėjimo meditacija). Dėmesingumas tuo tarpu yra tiek laikina būsena (kuri gali būti gali paskatinta atliktos/atliekamos meditacijos), tiek ir pastovi asmenybės savybė (kurią ugdyti taip pat padeda meditacija)